VPN Nedir? VPN Sistemleri Nelerdir

Virtual Private Network(VPN) internet üzerinden şifreli ve güvenli veri iletisimi saglamak için geliştirilmiş sisteme verilen addır. Türkçe de Sanal Özel Ağ olarak anılmaktadır. Erişim tekniklerinden bağımsız olarak çok noktadan çok noktaya bağlantı sağlayan ve verinin farklı servis sınıflarında taşınmasını mümkün kılan hizmettir.

Temelde iki tip VPN teknolojisi vardır. Amacımıza gore bu iki VPN teknolojisinden birini seçebiliriz. Bu teknolojiler “Remote Access VPN ” ve “Site-to-site VPN” olarak geçer.

Remote Access VPN

Firmaların gezgin firma çalışanlarının , firma ağına her yerden güvenli şekilde bağlanmalarını sağlamak için kullanılır. Ya da büyük bir firmanın farklı noktalardaki şubelerinin merkezle olan bağlantılarını bağlamak için kullanılır.

vpn copy

Site-to-site VPN

Farklı firmaların birbirleri ile güvenli iletisim kurmaları için kullanılır. Aynı zamanda firmanın farklı şubelerinin merkeze bağlanmasında da kullanılır. Remote Acces VPN’den temel farkı VPN işlemini gören iki tarafta da VPN sunucu bulunur.

site

Son olarak, VPN sistemleri mevcut IP adresiniz yerine başka bir IP adresi kullandığı için hem güvenli hem de gizli bir sistemdir. Bunun dışında bu özel ağ sayesinde bulunmadığınız bir yer hatta ülkenin IP adresini kullanarak bağlanıldığı için kimlik ve şifre bilgileriniz gizli kalır. Bu üç avantajı sayesinde tüm dünya ülkelerinde yasaklı sitelere giriş için kullanılan yöntemdir.

Sanal ağlar hayatımızı bu şekilde kurtarırlar bu işlemi yapan bir program indirerek kolayca kendi sanal ağınızı kurabilir ve sınırsız internete bağlanabilir. Veri transferi yapabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyorum...