Windows Güç Düğmesi Seçenekleri

windows guc secenekleri

Windows işletim sisteminde her gün kullandığımız bir buton olan Güç düğmesinin de resimde gördüğünüz gibi birden fazla seçeneğe sahip peki bunlar ne işe yarıyor en iyi nasıl faydalanabiliriz diye düşündünüz mü?

Bu konuda Windows sistemlerindeki güç düğmelerini inceleyeceğiz.

Kapat Düğmesi Seçeneği

Bilgisayarı kapat’ı tıklattığınızda bilgisayarınız, Windows ile birlikte tüm açık programları kapatır ve ardından bilgisayarınızı ve ekranı tamamen kapatır. Bilgisayarı kapatma çalışmanızı kaydetmez, bu nedenle önce dosyalarınızı kaydetmeniz gerekir.

kapat

Bilgisayarı kapat düğmesinin alabileceği başka bir biçim vardır. Bilgisayarınızı güncelleştirmeleri otomatik olarak almak üzere ayarlar ve güncelleştirmeler yüklemeye hazırsa, Bilgisayarı kapat düğmesi bunun gibi görünür.Bu durumda Bilgisayarı kapat düğmesini tıklattığınızda Windows güncelleştirmeleri yükler ve bilgisayarınızı kapatır.

Yeniden Başlat Seçeneği

Kapat düğmesinin yaptığı gibi bilgisayarınızı aynen kapatır ve ardından siz bir işlem yapmadan tekrar açar. Program kurduğunuzda veya yeni bir aygıt taktığınızda bu işlemi yapmanız gerekebilir.

Uyku Seçeneği

Bilgisayarınızı kapatmak yerine uyku moduna alabilirsiniz. Bilgisayarınız uyku modundayken ekran kapanır ve genellikle bilgisayarın fanı durur. Bilgisayarın uyku modunda olduğunu göstermek için genellikle bilgisayar kasasının dışındaki bir ışık yanıp söner veya sarıya dönüşür. Bu işlemin tamamı yalnızca birkaç saniye sürer.Windows ne yaptığınızı hatırlayacağından bilgisayarınızı uyku moduna almadan önce programlarınızı ve dosyalarınızı kapatmanıza gerek yoktur. Ancak bilgisayarınızı herhangi bir düşük güç moduna almadan önce işiniz kaydetmeniz önerilir. Bilgisayarı bir daha açtığınızda (ve gerektiğinde parolanızı girdiğinizde) ekran, bilgisayarı kapattığınız andaki gibi görünür.

Bilgisayarınızı uyku modundan çıkarmak için bilgisayar kasasındaki güç düğmesine basın.Windows’un başlatılmasını beklemeniz gerekmediğinden, bilgisayarınız birkaç saniye içinde uyku modundan çıkar ve siz de neredeyse hemen işinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bilgisayarınız uyku modundayken, belleğindeki işinizi korumak için çok az miktarda güç kullanır. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, endişelenmeyin—pil tüketilmez. Bilgisayar birkaç saat uyku modunda kaldıktan sonra veya pil azalıyorsa, işiniz sabit diske kaydedilir ve bilgisayarınız güç harcamadan tamamen kapanır.

Hazırda Beklet Seçeneği

Uyku gibi hazırda bekletme de bir güç tasarrufu durumudur. Ancak uyku tipik olarak ayarlarınızı belleğe kaydeder ve az miktarda güç harcarken, hazırda bekletme açık belgelerinizi ve programlarınızı sabit diskinize kaydeder ve bilgisayarınızı kapatır.Windows’un kullandığı tüm güç tasarrufu durumları arasında en az güç kullanan hazırda bekletmedir.

Windows, bilgisayarın pili kritik derecede düştüğünde taşınabilir bilgisayarı otomatik olarak hazırda bekletme moduna geçirir.
Taşınabilir bilgisayarda hazırda bekletme modunu, taşınabilir bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacağınızı ve bu süre boyunca pilinizi değiştirme fırsatınız olmayacağını bildiğinizde kullanmalısınız.

Kilitle Seçeneği

Kilitleme düğmesi başkalarının bilgisayarınıza erişmesini veya işinizi görmesini engeller. Bu ayrıca bilgisayarınızı kısa sürelerle kilitleyip kilidi açmak, kapatmaktan veya uyku gibi bir güç tasarruf moduna geçirmekten daha hızlıdır.
Windows kilitlendikten sonra Hoş geldiniz ekranını gösterir.

Oturumu Kapat

Bu seçeneği tıkladığınızda çalışma sayfanız kapanır ve buradan eğer bilgisayarınız da başka bir oturum varsa ona geçiş yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için Microsoftun sitesine bakabilirsiniz. 

Bir Cevap

  1. Anonymous Şubat 15, 2012

Yorumlarınızı Bekliyorum...