Türkiye’nin ilk hidrojenli teknesi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri tarafından 4 yıllık bir çalışma sonucu üretilen ve suya atık bırakmayan Türkiye’nin ilk hidrojenli teknesi “Martı-İTÜ”nün deneme sürüşleri başladı.

Haliç’te yolcu taşıyacak
Türkiye’nin hidrojenli ilk teknesi olan Martı-İTÜ, suya atık bırakmaması nedeniyle çevre dostu özelliğiyle öne çıkarken, çalışırken ses de çıkarmıyor.
Dünyanın en önemli klas kuruluşlarından biri tarafından klaslanacak Martı-İTÜ için, törene davet edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belirteceği tarihte Haliç’e indirilme töreni planlanıyor.

Martı-İTÜ yolcu taşımaya başladığında Haliç’te hem hidrojen teknolojisiyle ilgili yolcularını bilgilendirecek, hem de Koç Müzesi ve Miniatürk’e uğrayarak İstanbul’un tanıtımına katkı sağlayacak.

Nasıl çalışıyor?
2 mürettebat ve 6 yolcu kapasiteli Martı-İTÜ’de, hidrojenin yakıt hücresinde kullanılarak elektrik enerjisinin elde edildiği hidrojen enerji sistemi kullanılıyor.
Teknenin elektrik üretimi, 8.5 kilovat net güç kapasiteli PEM tipi yakıt hücresi güç modülünden sağlanıyor. PEM tipi yakıt hücresi içerisinde hidrojen oksijenle birleşerek ürün olarak elektrik enerjisi, su ve bir miktar ısının açığa çıktığı elektrolizin tam tersi bir elektrokimyasal tepkime oluşuyor. Yakıt hücresinde kullanılacak hidrojen, 150 bar basınçta sıkıştırılmış gaz olarak 2 adet hidrojen tankından sağlanıyor.

Tanklardaki hidrojen, yakıt hücresine gönderilerek sistem çalışmaya başlıyor ve havadan alınan oksijenle yakıt hücresi içerisinde gerçekleşen reaksiyonlar sonucu elektrik üretiliyor. Bu işlem esnasında açığa çıkan ısı, deniz suyu ile soğutma yapılarak ortamdan uzaklaştırılıyor.

hidrojenli tekne

Maalesef ülkemizde bu gibi yenilenebilir enerjilere fazla istek yok güzel bir çalışma hem çevreye duyarlı hem de ülke ekonomisine büyük katkıda bulunabilecek bir proje olabilecek potansiyele sahip gibi duruyor.

Bir Cevap

  1. Anonymous Aralık 24, 2011

Yorumlarınızı Bekliyorum...