Elektronik Teknolojisi ve Elektronik Alanına Giriş

Elektronik kavramı özellikle 20. yüzyıl da ortaya çıkmış ve 21. yüzyıl ile tam anlamıyla altın çağını yaşamaktadır. Günümüzde kullandığımız tüm elektriksel makineler elektronik teknolojisi kullanılarak üretilmektedir. Elektronik bilimi, ülkemizde elektrik terimi ile birlikte kullanılıyor olsa da elektrik ve elektronik mantık olarak birbirinden ayrı fakat bir biri ile bağlantısı olan iki farklı bilim dalıdır.

Elektronik teknolojileri, elektrik ile bağlantılı olduğu gibi bilişim alanı yani yazılım teknolojileri ile de bağlantılıdır. En anlaşılacağı ifade ile bilgisayarlar, elektrik, elektronik ve yazılım alanlarını bir arada barındıran makinelerdir.

Elektronik Nedir?

Elektronik, en güzel ifade ile elektrik akımını geçiren, iletken, yarı iletken, üstün iletken, direnç, kondansatör, bobin gibi elemanların  küçük ölçekli yapılarla imal edilmesini ve bu elektronik elemanların montajıyla meydana gelen cihazların geliştirilmesiyle ilgilenen mühendislik dalına denir.

Elektrik İle Elektronik Arasındaki Fark

Temel olarak elektrik,  elektroniğe göre daha yüksek gerilim ve akımlarla ilgilenen mühendislik dalıdır. ve  daha çok fiziğin bir dalı olarak düşünülebilir. Çünkü elektrik alanında kullanılan cihazlar genel olarak mekaniksel sistemlerden oluşmaktadır.

Elektronik ise maddenin elektriksel özelliklerini kullanarak bilgi ya da güç iletimi ve bunu oluşturan sistemler ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır.

Elektriğin alt başlıkları statik elektrik, elektrik alan, elektrik potansiyeli, elektrik akımı gibi fiziksel kavramlar etrafında şekillenirken

Elektroniğin alt başlıkları ise analog, dijital, sinyal işleme, güç elektroniği, bilgisayar donanımı gibi uygulama alanlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Elektrik – Elektronik Teknolojileri Alanı

Genel olarak elektrik ve elektronik birbirinden farklı alanları inceliyor olsalar da  insanlar arasında bu fark önemsenmeyerek iki terim birlikte kullanmaktadır ve hatta okullarda (özellikle liselerde) birleştirilmiş bir şekilde dersleri verilmektedir. Fakat bilimsel olarak bakacak olursak elektroniği, elektrik dalının alt alanı olarak görebiliriz.

Elektronik, özellikle yarı iletken maddelerin keşfi ile çok fazla önem kazanmış ve günümüz şartlarında ise tam anlamıyla hayatımızın içine girmiş bulunmaktadır. Bilgisayarlardan kol saatine kadar girmiş bulunmaktadırlar.

Temel olarak elektronik,  iki farklı ana dalda incelenmektedir. Bu alanlar genel olarak sinyal üretimi ile alakalıdır. Üretilen sinyal dalgalarına bağlı olarak yapılan kontroller sonrasında elektronik devre ve aksamlar oluşmaktadır.

Analog Elektronik

Analog sistemlerde, elektronik dalgalar sürekli olarak sinyal değişimi içerisindedir. Zamana bağlı olarak değişen bu sinyal değişimi nedeniyle her an farklı değerlerde elektronik dalgalar elde edilir. Bundan dolayı sonsuz sayıda ara değerler söz konusudur. Bu dalgalarda minimum ve maksimum değerleri arasında sürekli değişen voltaj değeri vardır. Analog elektroniğin bir kısmı elektrik konularını da kapsamaktadır. Bu alanda diferansiyel denklemler gibi matematiksel hesaplamalar önemli bir yer edinmektedir.

Sin.svg

Dijital Elektronik

Dijital sistemler, iki türlü sinyal söz konusudur. Yani devreden akım geçiyor veya geçmiyordur. Akım geçiyorsa 1 ,geçmiyor ise 0 ile ifade edilir. Mantık devreleri, dijital elektronik içinde yer almaktadır. Bilgisayarlar sistemleri de dijital elektronik alanın en önemli kategorilerinden biridir. Özellikle işlemci ve microdenetleyici  sistemleri clock palse (saat hızı) diye ifade ettiğimiz dalgalar sayesiyle çalışmaktadır.

dcakım

Elektrik – Elektronik Alanı İçin Tavsiyeler

Yaklaşık 10 seneden beri içinde yer aldığım elektrik ve elektronik alanını şuan gerçekten çok seviyorum. Eğer bu dalı meslek olarak seçmeyi düşünüyorsanız sizleri şimdiden tebrik ederim. Tabi ki bu mesleğinde kendine has zorlukları da mevcut aşağıda sizlere bir kaç tavsiyede bulunacağım.

Gerçekten Elektronik mühendisliğini istiyorsanız bu alanda lise veya üniversite okuyun. Başkalarının zoru ile bu işe yönelirseniz başarılı olmanız oldukça zor. Her meslekte olduğu gibi sevmek bu mühendislik dalında da önemli.

Matematik konusunda sıkıntılarınız olabilir ama Elektrik ve elektronik mühendisliğinde başarılı olmak için matematiği sevmeli hatta aşık olmalısınız.

Elektroniğin alt dalı olarak ifade edilen bilişim sistemlerini iyi bilmelisiniz. Özellikle programlama dilleri öğrenmeli ve kod yazmayı sevmelisiniz.

Kendinize uygun bir alan seçerek bu tarafta kendinizi geliştirmeye çalışın. Bütün kategorileri öğrenmeye çalışmak yerine sevdiğiniz bir alanda kendinizi uzman haline getirin. Robot yapmaktan hoşlanıyorsanız motorları iyi bilmeniz gerekir.

Eğer elektrik ve elektronik sizin için bir meslekse iş imkanı husunda endişelenmeyin. Çünkü gerçek manada sever ve kendinizi geliştirirseniz okurken bile iş fırsatları karşınıza çıkacaktır.

Elektroniği her ne kadar analog ve dijital olarak ikiye ayırmış olsak da çok fazla geniş dallara ve kategorilere ayrılmıştır. Günümüzde elektronik dalları şu şekilde ayrılmış durumda

Endüstriyel elektronik, görüntü sistemleri, tıp elektroniği, dijital elektronik, iletişim, güvenlik dallara ayırabiliriz.

Elektroniği, ister lise ister üniversite eğitiminiz için tercih etmeyi düşünüyorsanız ve kendinizi elektronik dalında mutlu olacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle tercih etmelisiniz. Eğer bu alana giriş yaparsanız şimdiden tebrik ediyorum. 🙂

Eğer elektrik,elektronik ya da bilişim hakkında merak ettiğiniz konular varsa sorabilirsiniz. Kendi düşüncelerinizi yorum kısmıyla paylaşırsanız ayrıca memnun olurum.

Yorumlar (2)

  1. Kerem Ocak 8, 2018
    • Sadık Bozkurt Ocak 9, 2018

Yorumlarınızı Bekliyorum...