C# Buton Kullanımı

Programcılığa 2 sene önce başladım ve gerçekten de  zevkli bir iş olduğunu düşünüyorum. Mantığını bi kere kavradıysan makinelerle yapamayacağın şey yoktur.

Bu yazıda visual studio da bulunan Button toolunu tanıyacağız. Neler yapabiliriz,ne işe yarar ,nerelerde kullanılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız ve örnek programlar yazacağız. Button Nesne modelli programların en önemli ögelerinden biridir. Neredeyse her uygulamada kullanılır. Button ile pek çok şey yapabiliriz. Mesela;

başka bir windows formuna geçebiliriz yada herhangi bir emri(olayları) gerçekleştirmesini sağlayabiliriz.

Buttonların ve diğer VS toollarının kullanma alanlarının bir sınırı vardır. VS daki toollara ve Buttonların yapmasını istediğimiz  olayları (events) bizler kendimiz seçerek sınırlarız Mesela;

Click(tıklandığında) eventını seçtiğimizde mouse sol tuşu ile butonun üzerine tek tıkladığımızda yapmasını istediğimiz olaydır.

Buttonların Kullanılabileceği Bazı Alanlar (Events Kullanımı):

Buttonun yapacağı işlemi kullanıcın kendisinin seçeceğini söyledik. Peki olayları(events) nasıl seçeceğiz. Bunun için Windows formundaki Button seçili iken Propertiesi açın.

Propertiesi açma yöntemleri: Üst menüden Project Windows Properties, F4 ,veya sağ taraftaki hareketli menulerden properties’ e tıklayın.

event
Properties menüsünü açtıktan sonra resimdeki işaretli kısma tıklayın. Buttonlara yaptırabileceğimiz bütün emirleri burada görebilirsiniz. Buradan yapmak istediğiniz işleme uygun olan eventı seçmek size kalmış amaçlar doğrultusunda hepsi birer ihtiyaçtır.

Başlıca Olaylar(Events):

Click(En önemlilerden)
BackcolarChanged
ControlAdded
DockChanged
Enter
Leave
VisibleChanged

Visual C# Uygulamaları:

Butona Tıklandığında Arka Plan Rengi Siyah, Yazı rengi beyaz olacak program örneği;

btnorj
btn2

Örnek Kod:

 private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
    {
      button1.ForeColor=Color.White;
      button1.BackColor = Color.Black;
    }

Bir Cevap

 1. Mustafa Nisan 24, 2017

Yorumlarınızı Bekliyorum...