Visual Studio Ekranını Tanıyalım

Ben Program olarak Visual Studio 2010’u kullanıyorum. Zaten şuan en üst versiyonu da bu. Kurulumu hakkında sorun olacağını sanmıyorum. Bir setup temin edin ve programı kurun. İşte asıl iş bundan sonra başlıyor. Bu dersimizde Visual Studio ekranımızı tanıyacağız.

Vb.Net  çalışma ortamına geçmek için Başlat – Tüm Programlar- Microsoft Visual Studio 2010 klasöründen Microsoft Visual Studio 2010 seçeneği seçilir.

studio copy

Programın Başlangıç arayüzü yandaki gibidir. Start Page kısmının sağ tarafında haberler ve bilgiler vardır.

Solda ise proje oluşturma(new Project) ve Var olan projeyi açma(Open Project) bulunmaktadır.

Bunların altında ise üzerinde çalıştığımız en son projelerimizden bir kaçını gösterir. Burada Gördüğünüz gibi toolbox ve Solution Explorer sayfalarımız var ama içleri boş. Yeni proje açtığımızda projenin türüne göre bunlar dolacak. Şimdide Solution Explorer sayfasına geçelim.

solition

Solution Explorer paneli ile solution  İçinde bulunan  tüm projeleri,i lgili dosya ve klasörleri görüntüler. Panelde koyu yazı tipinde gözüken proje, solution içindeki başlangıç projesidir.

tool

Toolbox (Araç Kutusu) paneli, projelerde kullanılan çeşitli bileşenlerin listelendiği paneldir. Buradaki öğeler, sekmeler içinde gruplanmıştır. Her sekme, ortak platformlarda çalışan veya benzer işlevleri olan nesnelere sahiptir. Örneğin, Data sekmesinde veri tabanı işlemlerinde kullanılan bileşenler vardır. Windows Forms bileşenleri Windows platformunda çalışan projelerde, Web Forms bileşenleri ise Nesnenin silik gözükmesi, o anda çalışılan sayfada kullanılamayacağı anlamına gelir. Projeden projeye bazı toollar değişebilir ama temel olarak her projede aynıdırlar.

prpper


Paneldeki özellikler  kategorilere göre  gruplanmıştır, ancak alfabetik olarak da  dizilir.  Panelin üstünde bulunan araç  kutusundan  Categorized    (Kategorileştirilmiş) veya  Alphabetic  (Alfabetik) seçilerek  özelliklerin  görünümleri  değiştirilir.  Nesnelerin özelliklerini kullanmak için ve nesneleri tasarlamak için bu paneli çok sık kullanacağız.

İpucu: Bir nesnenin üzerindeyken F4 tuşuna basınca, Properties paneli görüntülenir.

Yorumlar (2)

  1. Soner GÖKSU Mart 25, 2012

Yorumlarınızı Bekliyorum...