Text Metinlerinize Efekler Verin

Bu sefer değişik bir uygulama yapalım dedim ve aşağıdaki gördüğünüz efeklendirme(effect) ve ışıklandırma(lighting) kullanarak kız kulesine “Kız Kulesi” yazısı yazdırdım. Uygulamaya başlayalım 🙂

kiz kulesi

İlk olarak yapmanız gereken photoshop ekranınıza bir resim çağırın ve sağ taraftaki options bölümünden “layers” seçili ekranınızın yanındaki “Channels” si seçin.Daha sonra resimde sarı renkte olan  Create new channel a tıklayın. Resminizin üzerine muhtemelen siyah bir ekran gelecektir.(sakin olun herşey yolunda:)))
Text araç kutusundan Vertical Type Tool’u seçin ve mouse ile bir yazı alanı oluşturun. “Kız Kulesi” gibi  ama dikey yazdığımız için yazının uygunluğu için “Kulesi Kız” şeklinde yazmak gerekir. Yazı işlemi bittikten sonra araç menusunden Move Tool’u seçiyoruz. Üst menuden Filter>Blur>Box Blur(siz buradaki tüm seçeneklere bakarak hoşunuza gideni yapabilirsiniz.)
Radius değere girin ve OK deyin.Bu adımda sağda channels menusunden resmin “RGB” özelliğini seçip üst menüden Filter>Render>LightEffect(diğer efekleride kullanabilirsiniz.)

Aşagıdaki gibi bir ekran gelecektir.

light

Gördüğünüz gibi resim bir çember ile çevrilmiş. Çemberde 4 adet kare var.Kareler yardımıyla renk ayarlarını yapacağız.Fareyle karelere sağ tıklayıp yönlendirin resimde değişikliği farkediceksiniz. Daha sonra Yazımızı göre bilmek için de Texture Channel seçeneğinden Alpha1’i seçin. OK deyin.
Resme Dikkat ederseniz yazınız kabarta şeklinde oldu.

Vee Resmimizin son Hali

kiz kulesi copy

Yorumlarınızı Bekliyorum...