Photoshop ile İki Farklı Fotoğrafı Birleştirme

Elinizde pek çok resim ve fotoğraf var ve siz bunlar ile farklı görsel çalışmalar yapmak istiyorsanız. Yapabileceğiniz en güzel çalışmalardan biri de iki farklı görseli tek bir resim haline getirmektir. İki fotoğrafı birleştirmek için pek çok program kullanılabilir. Fakat bu tür düzenleme çalışmaları için en iyi araç Photoshop bundan dolayı ben aşağıdaki iki resmi birleştirme örneğini Photoshop ile yaptım.

Aşağıdaki işlemleri kolay bir şekilde yapabilmek için Photoshop araçlarından Lasso Tool ve Magic Wand Tool araçlarının nasıl kullanıldığını bilmek gerekir. Eğer bilmiyorsanız bu iki aracı yukarıdaki yazı üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz. Eğer bu konularda sıkıntı yok diyorsanız. Gelelim kolay bir şekilde iki resim nasıl birleştirilir? sorusunun cevabını vermeye.

Benim seçtiğim iki fotoğraf aşağıda görülmektedir. Ben ikinci resimdeki deniz feneri kısmını alıp ilk görsel olan   ve güneşin batışını gösteren resim ile birleştireceğim.

İlk olarak birleştirmek istediğiniz iki resimi Photoshop programı ile açın. Yada zaten açıksa Photoshop ekranındaki  File>Open sıralamasını izleyerek bu iki resmi seçin ve aç butonuna tıklayın.

Benim seçtiğim iki resimde ilk olarak deniz fenerli olan ikinci resimi açtım. Magic Wand Tool ile aşağıda da görüldüğü gibi gökyüzü kısmı olmadan sadece fenerli kara kısmını seçtim. Bu işlemi hassas ve kaliteli bir şekilde yapabilmek için aracın Tolarence değeri ile oynayın.(Ben 32 değeri ile gayet iyi seçim yaptabildim.) Seçim yapmak için ise resmin gökyüzünü değil de kulenin olduğu alanı istediğim için bu alanda bir yere tıkladım. Fakat aşağıdaki resim de görüldüğü üzere seçilmeyen alanlarda var.

mag

Resimdeki Magic Wand Toolun seçtiği alanları görüyorsunuz. Mavi kutu içine aldığım alan içinde şuan seçili alanın dışında kalan piksel alanları da var. Fakat ben taşlık olan bölgenin tamamını istiyordum ve Magic Wand Tool ile dışarıda kalan bu pikselleri de seçili hale getirmem gerekiyor.

Bu işlem için ise Lasso Tool aracını kullanmak gerekir. Aşağıda yapılması gereken işlemleri sırası ile anlattım.
Photoshop ekranında Lasso Tool aktif edilmeli ve Shift tuşuna basılı olarak(zaten bu sırada araçta + işaretini görürsünüz) dışarıdaki alanları seçerek resmi istediğim şekilde kullana bilecek duruma getirdim.

Bu işlem üzerine aşağıda biraz açıklama yapmayı uygun gördüm.Seçili alanın dışında kalan pikselleri alana dahil ederken çok dikkatli olmak gerekir. Bu işlem çok önemli burada bütün Lasso Tool seçeneklerini kullanmak işlem kolaylığı açısından en kolayı Shift tuşu ile seçili alana piksel eklenir (+). Eğer istenilmeyen bir piksel seçilir ise Alt tuşu yardımı ile bu piksel seçili alandan çıkarılır (-).
Hatta ihtiyaç halinde Magic Wand Tool da Shift veya Alt tuşları ile de aynı işlemi yapmak mümkün. Yanlış işlemler için Ctrl ve Alt tuşları aktifken Z tuşuna basarak eski haline geri döndürün.

Alan seçme işlemi bittikten sonra ise Move Toolu (m3 )seçin ve seçili alanı diğer resme doğru sürükleyerek bırakmak yeterli. Artık sadece iki Layer üzerinde işlem yaparak yeni bir resim oluşturmak kalıyor.

Birde üzerine yazı eklemek lazım :). Horizontal Type Toolu  (m1 1) seçerek. Yeni görsel üzerinde bir alana tıklayarak yazı eklenebilir.
Ben Teknokoliker yazacağım.Yazının boyutu,rengi gibi işlemleri kendi zevkime göre ayarladım. Son işlem olarak ise File>Save as adımlarını izleyerek elde edilen yeni resmi kaydet demek kaldı.

00492 skyafterthetyphoonmoon 2560x1600 copy

Aslında bu örnek oldukça basit oldu. Belki ilerleyen günlerde daha zor resimler üzerinde çalışma yapılabilir. Bu işlemi yapmamdaki amaç ise Lasso Tool ve Magic Wand Tool seçeneklerini gerçek bir uygulama ile anlatmaktı. Umarım bu yazı siz okuyuculara faydalı olmuştur. Lütfen yorum kısmı ile yazı hakkındaki düşüncelerinizi esirgemeyiniz. Daha güzel çalışmalar ise sadece sizin hayal gücünüze kalmış.

Yorumlarınızı Bekliyorum...