Magıc Wand Toolun Kullanımı

Sihirli deynek araçlarıda denir. Photoshopun pixel tabanla çalıştığını daha önceden söylemiştik.Pixel mantığı ile çalışır. Magıc Wand Tool aracınıseçtikten sonra üst köşedeki araç ayar menusünden bir tolerans değeri gireriz. Bu değer şunu ifade eder. Magıc wand tool ile resme tıkladığım noktadaki pixelin renk tonunun tolerans değeri kadar altındaki ve üstündeki pixelleri ekranda seçilmesi sağlanır. Seçilen bu alanı mesela Move Tool ile alıp başka bir sayfadaki resmimize yapıştırabiliriz.

Quick Selection Tool

Bu araç Magıc wand toolun kategorisinde bulunmaktadır. Bunun çalışma mantığı da hemen hemen Magıc Wand Tool ile aynıdır.

Bu iki araçıda etkili seçimlerde kullanabiliriz. Lasso Tooldan  Hem daha hassas seçim yaparlar hemde hızlıdırlar.
Ama istediğimiz alanları bunlarla tam seçemeyiz bazen alanın içini boş bırakır bazen ise çok fazla alanı seçer. Böyle durumlarda tekrar lasso tool alınır. Fazla ise Shift tuşu ile fazlalıklar yok edilir. İçi boş ise Alt tuşu ile eklenir.

sfd

Yandaki resimde görüldüğü gibi sarı alan seçilmemiş ama ben seçilsin istiyorum bunun için lasso toolu seçeriz ve klavyeden shift tuşuna basarak mausela eklenmesini istediğimiz alanı seçeriz.

Örnek İçin Tıklayınız…

Yorumlarınızı Bekliyorum...