Kulaklık Kullanımı ve Kulak Sağlığı

Vücudumuzun sağlığı her şeyden önce gelir. Hasta olduğumuz zamanlarda ne paramız ne işimiz ne de en çok sevdiklerimiz aklımıza gelir taki sağlığımıza kavuşana kadar. Her organımızın sağlığı bizim için önemlidir fakat bugün biz kulak sağlığından bahsedeceğiz.

Bu konu da nerden çıktı derseniz 1 haftaya kadar kulağımda hafif bir ağrı vardı ve bunun için doktara gittim. Ben kulaklık kullanmama bağlıyordum ama sadece o değilmiş bende bundan yola çıkarak kulaklık kullanımı ve kulak sağlığı hakkında bir yazı yazmaya karar verdim.

Uzun Süre Yüksek Sese Maruz Kalınması İşitme Kaybına Yol Açıyor

Dijital müzik çalarların azami ses seviyesi 88-120 desibel ve Yakınınızda kalkan bir uçağın çıkardığı ses şiddeti 120 desibel olduğunu düşünürsek durum oldukca tehlikeli olduğu sanırım açık.

Uzmanlar uzun süre ve yüksek sesle müzik dinlemenin iç kulaktaki kulak sinirlerine ve duymamızı sağlayan kulak hücrelerine öldürücü etki yaptığını söylüyorlar.

Kulaklıklar sesin direkt kulak içine aktarımını sağlıyor. Uzun süre bu sese maruz kalındığı zaman geçici işitme kayıpları ortaya çıkabilir. İç kulak hassasiyeti bulunan kişilerde kayıp kalıcı olabilir.

Yetkililer yüksek sesle müzik dinlemeye bağlı işitme kayıplarının arttığını belirterek, Eğer kulaklıktan gelen ses 90 desibeli geçiyorsa tehlike çanları çalıyor demektir. Yüksek sese sürekli maruz kalma söz konusu olursa kalıcı işitme kayıpları da ortaya çıkar. Kulak çınlamaları da söz konusu olabilir. Kalıcı kulak çınlaması, yaşam kalitesini bozar.

Bunun yanında basınçlı makinelerin çalıştığı metal işinde çalışanlar, atış talimi yapanlar için bu tehlike söz konusu. Dokuma sektöründe çalışanların da kulaklarını koruyucu önlem alması lazım. Kulaklık veya kulak tıkacı kullanılabilir. Yüksek ses, kulak sağlığının yanında ruh sağlığını da bozar.

Önlem Olarak Yapılması Gerekenler

  • Aileler, Çocuklar haftada en fazla yedi saat müzik dinlemeli.
  • Gün içinde düşük sesle, kısa süreli, kulaklarımızı rahatsız etmeyecek ve ağrı yaratmayacak şekilde müzik dinlenmelidir.
  • Kulaklık kullanırken, kulak kanalına girmeyen, kulak kepçesine adapte edilen türde kulaklıkların kullanılması gerekir.Bu tür kulaklıkların ses şiddetini kulağa iletme kapasiteleri diğerlerine nazaran daha az olduğu bilinmektedir.
head
Kulak İçine Girmeli(Earset)

​Kulaklarımızın belli bir kapasitesi, belli bir rezervi olduğu için kulaklığın dengeli kullanılması gerekiyor.

ear
Kulak Kepcesi Adapteli(Hearset)

Cep telefonu, mp3 çalar kulaklıkları kişiye özel olması gerekiyor.Paylaşılan kulaklıklar bir takım bakterileri kişiden kişiye taşıyor. Onun için kulaklıklar mutlaka kişiye özgü olmalıdır.

Doğru Kulaklık Seçimi

Seyyar satıcılardan gözlük almakla, olur olmaz kulaklıkları kullanmak arasında aslında hiç bir fark yok. Göz duyunuza gösterdiğiniz önemin azıcığını kulaklarınıza göstermek istiyorsanız markası duyulmuş ürünler kullanmalısınız. Çünkü;

Büyük firmalar kulaklıkları üretirken bizlerin kulak sağlığımıza da önem gösteriyorlar. Kulak sağlığı için desibel ve ses bozukluklarını kontrol eden kulaklıklar üretilmektedir.Kaliteli ve Kulak Sağlığı İçin Önemli Kulaklık Türleri

Bazı kulaklıklardaki  PeakStopteknolojisi

Logitech, Loud Enough adında kulak sağlığını etkilemeyecek olan kulaklık geliştirdi.

Ses izelasyonu olan kulaklıklar tercih edilmeli.

Dış Kulak yalıtımlı kulaklıklar seçilmeli

logi
LogitechLoud Enough

Yorumlarınızı Bekliyorum...