Resmin Üzerine Yazı Yazma İşlemi

Resmin üzerine yazı yazma işlemine başlamadan ufak bir nostalji yapmaya ne dersiniz?

Teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğini anlamak için biraz geri gitmek yeterli olacaktır. Dijital teknolojilerin çevremizi sarmadığı dönemlerden bahsediyorum. Yani fotoğraf makinelerimize film taktığımız zamanlardan, hani pozlar yanmasın diye deli gibi çabaladığımız zamanları hatırlayalım. Açıkça söyleyecek olursam ben filmli makinelerle çok haşır neşir olamadım. Ama filmli makinemi taşıdığım zamanları hatırlıyorum.  Çoğunlukla film ve baskı maliyetinden dolayı kullanamadığım o değerli makineleri unutmak mümkün mü?

Film ve analog fotoğraf makineleri hakkında bir nostalji yaşadıktan sonra asıl yazımızın konusuna gelebiliriz. Eskiden fotoğrafın üzerine yada arkasına yazı yazmak kolaydı. Sadece bir kalem bu işinizi görebilirdi Fakat şimdi neredeyse kağıda hiç basılmayan dijital fotoğraflar için dijital yöntemler kullanarak yazı yazmak gerekmekte ve bu yazıda dijital fotoğraf ve resimlerin üzerine yazı yazma hakkında her türlü program ve sitelerden bahsedeceğim.

Resmin Üzerine Yazı Yazma Programları

Yazının ilk kısmında resme yazı yazma programlarını tanıtarak başlayacağım. Resmin üstüne yazı yazmak için elimizin altında bulunabilecek 2 yada 3 program hakkında örnekli bilgiler vereceğim.

Paint ile Resime Yazı Yazma

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows işletim sistemini kullanıyorsanız en basit alternatif programınız Paint olacaktır. Fakat her ne kadar resim düzenleme amaçlı geliştirilmiş programda olsa da bu işlem için yetersiz kalabilmektedir. Ben yinede program arama derdi olmadan hemen istediğiniz resme isim yada yazı yazıla bilen Paint üzerinde bu işlemi göstereyim.

araclar-paint

Paint programı açıldığında Giriş menüsündeki araçlar kısmını bulun. Araçlar bölümü yandaki resimde gösterildiği gibidir. Bu menüden A harfi ile gösterilen sekmeyi seçin ve üzerine yazı yazmak istediğiniz resmin üzerine mouse ile yazı yazılacak alanı seçin. Bu işlemi yaptıktan sonra Word programına benzer bir ekran gelecektir. Bu ekran ile yazının boyutunu, biçimini ve rengini seçip klavye ile resme yazıyı yazın. Yazma işi bitince resmin boş bir bölümüne tıklayın. Resmin üzerine yazı yazma işlemini bitirdikten sonra kaydet işlemini unutmayın.

fincan-resmi-paint, yazı yazma

Photoshop ile Resime Yazı Yazma

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu bölümde Photoshop programı ile resmin üzerine nasıl yazı yazılacağını anlatacağım. Eğer resimlerinize profesyonel şekilde yazı yazmak istiyorsanız kesinlikle Photoshop programına sahip olmalısınız. Hatta bana göre resim düzenlemenin en pratik ve zevkli yolu Adobe Photoshop programıdır. Böyle düşünmemin sebebi ise hem profesyonel çalışmalar yapabiliyorsunuz hem de kullanması oldukça kolay ayrıca program üzerinde uzmanlaştıkça daha fazla özelliklerini keşfediyorsun buda insanı heyecanlandırıyor.

Artık Photoshop ile resme yazı yazma işlemine başlayalım.

Üzerine yazı eklemek istediğiniz resimi Photoshop çalışma ekranında açın. Ben yine fincan resmini açıyorum.

m1 1 1

Photoshop Araç kutusu içine yer alan yazı yazma aracını bulun. Yandaki resimdeki gibi T harfi ile gösterilir. (m1 1). Yazı aracı aktif olduğunda en üste araç seçenekleri çubuğunda metin seçenekleri aktif olacaktır. Burada aynı Paint gibi boyut, renk gibi ayarları yapabilirsiniz. Fakat Painte göre çok daha fazla özelliğe sahip. Resmin üzerine yazınızı yazdıktan sonra bu özellikleri keşfedebilirsiniz.

metin

Resmin üzerine istediğiniz yazıyı yazmak için yazı aracı etkinken durumdayken yazı alanını mouse ile belirleyin.Yazı yazma işlemini bitirdikten sonra araç seçeneklerinden  (m2) işaretine basırak yada Ctrl-Enter tuşlarını kullanarak işlemi sonlandırabilirsiniz. Resme Yazı yazma işleminden sonra yazıyı yeniden konumlandırmak için araç kutusundaki, soldaki sütunun en üstünde yer alan taşıma aracını (m3) kullanabilirsiniz.

Sadece resme yazı ekleme ile yetinmek istemiyorsanız resme ve yazıya efekt verebilirsiniz. Yada Photoshop ile resminize daha fazla işlem yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için Photoshop adlı etiketi inceleyebilirsiniz.

Resmin Üzerine Yazı Yazma Sitesi

Bu kısımda resim üzerine yazı yazabileceğiniz online siteleri tanıtacağım. İnternet üzerinde resim ve fotoğraflarınız üzerine yazı yazabileceğiniz oldukça fazla online platform bulabilirsiniz. Ben tanıtmak için seçtiğim düzenleme sitelerinin yazı düzenleme işinde kaliteli ve kullanımı kolay olmasına dikkat ettim.  Siteleri sıralarken kullanımı daha basit olanlardan başlayıp biraz daha zor olana göre sıraladım. Fakat kapsamları birbirinden çok farklı 3 siteden bahsettim.

Roflbot ile Resme Yazı Yazma

Bu site ile bir resmin üzerine yazı yazmak oldukça kolay yapmanız gereken sadece yazı yazmak istediğiniz resimi bilgisayarınızdan seçmek. Bundan sonra otomatik olarak düzenleme sayfasına geçeceksiniz. Burada ise yazınızı yazın ve ardından save image butonuna tıklayıp resimi bilgisayarınıza indirin. Ayrıca Roflbot’un bulunduğu wigflip sitesine bir göz atın derim çünkü basit ama harika uygulamalar yer almakta.

fincan-resmi-roflbot

Pixlr Express ile Resme Yazı Yazma

Pixlr sitesi, online resim düzenleme işinde kalitedir. Birde Pixlr express var ki özel fontları ile resimlerimizi süslüyor. Pixlr Express editöre girdikten sonra yapılacak işlem oldukça basit bilgisayardan resmi seç ve ardından düzenleme sayfasına yönlendiriliyor. Yeni açılan ekranda büyük T harfiyle gösterilen “Type” ikonuna tıklayın. Artık tek yapılması gereken şey yazıyı yazıp sonrasında font, renk, yer gibi detayları ayarlamak kalıyor. İşlem bittiğinde sol üst köseden bilgisayarınıza kaydetmeyi unutmayın.

fincan-resmi-pxlr-express

Pixlr Editor ile Resme Yazı Yazma

Pixlr sitesinin bir diğer resim düzenleme aracı olan Pixlr Editor en çok yapı olarak Photoshop ile benzerliği ile göze çarpıyor. Eğer Photoshop tarzı bir online program ile resim düzenlemek istiyorsanız bu siteyi kullanabilirsiniz. Pixlr Editor’un en büyük özelliği ise Türkçe dil seçeneği olması. Burada da ilk ekranda resimi bilgisayardan yükledikten sonra düzenleme ekranına geliyoruz. A harfi ile gösterilen yazı aracını seçtikten sonra resme yazıyı ekle ve sonra yazıyı düzenledikten sonra bilgisayara kaydetme işlemine geçilebilir. En üsteki menüden Dosya > Kaydet adımını uygulayarak üzerine yazı yazdığınız resimi bilgisayara indire bilirsiniz. Bu editor ile hatta resminizi Facebook’ta bile paylaşabilirsiniz.

fincan-resmi-pixlr-editor

Burada resmin üzerine yazı yazma işlemini yapabileceğiniz program ve uygulamaların sonuna geldik. Fakat yazıyı bitirmeden önce yazı yazma işlemini yapabileceğiniz bazı programların isimlerini vermek istiyorum. Online olarak ImageEdit adlı siteyi ziyaret ederek basit yöntemlerle fotoğraflarınızın üzerine yazı ekleyebilirsiniz. Bir başka online platform olarak ise daha önceden iki yazı olarak bahsetmiş olduğum Adobe Photoshop programının online uygulaması olan photoshop.com adresini kullanabilirsiniz. Yazdığım iki yazıyı inceleyerek Photoshop online uygulamasını çok daha çabuk öğrenebilirsiniz. Yazı 1 , Yazı 2

Program olarak ise yine bilgisayar kullanıcıları tarafından çok sık kullanılan Picassa programını da tercih edebilirsiniz.

Resim ve fotoğrafların üzerine yazı yazmak madem artık çağımızın bir gerekliliği olmuş o zaman herkese kolay gelsin.

Yorumlar (13)

 1. özgür Ocak 26, 2014
  • Sadık Bozkurt Ocak 26, 2014
 2. aysegul Ocak 15, 2015
 3. dilan Haziran 4, 2015
 4. dilan Haziran 4, 2015
 5. İLHAN YÜKSEL Temmuz 24, 2016
 6. mavi Eylül 17, 2016
 7. bıktım Temmuz 14, 2017
  • Sadık Bozkurt Temmuz 30, 2017
   • muhammet Ocak 11, 2018
 8. sinem Mayıs 25, 2020

Yorumlarınızı Bekliyorum...