Kinect XBox 360 Hakkında

xbox kinect bilgi

Microsoft, oyun severler için geliştirdiği bir sistem olan Kinect 2007 yılında natal projesi olarak duyrulmuş fakat daha sonra Kinect adıyla piyasaya sürülen  proje 4 kasım 2010 tarihinde ilk olarak ABD’de oyun sevenlere sunulmuştur. Dünyanın pek çok yerinde yaklaşık 199$ satışa çıkan bu harika ürün Türkiye’de ise yaklaşık 400 TL ye satılmaktadır. Kinect’in amacı hiçbir konsolu elimizi sürmeden oyun oynayabilmektir. İçinde 3 adet kamera bulunmaktadır. Bunların ikisi hareketleri algılar. Diğeri ise vga kameradır. oyun sırasında resimlerimizi çekerek Kinect’e gönderir. Bu sıra bir adet mikrofon ve hareket edebilmesi için bir motor mekanizması bulunmaktadır.

Peki XBox Konsolu Sadece Oyun Mu?

Aşağıdaki video da göreceğiniz gibi sadece oyun oynamak için geliştirilmedi ileride Dvd Player yerine geçebilecek bir projedir. Mikrofon ile Kinect XBox 360 konsolunu sesle kontrol edebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Kinect’e yapması gerektiğini söylemeniz. Bu sayede film izlemek Kinect ile daha zevkli hale gelebilir.

İnternet  yardımı ile uzak bilgisayarlarla görüşebilirsiniz. Şuan programcılar bu bebeği iş,eğitim ve sağlık sektörlerine entegre etmek için yazılımlar geliştiriyorlar. Sizlerde C# gibi programlama dili biliyorsanız gerekli uygulama dosyalarını bilgisayarınıza indirip program yazabilirsiniz.

Kinect XBox 360 Çalışma Mantığı

Bu kısımda aslında Kinect konsolunun aslında o kadar da mükemmel bir makine olmadığını fark edebilirsiniz. Çünkü Kinect kamera ve sensör kısmında algıladıkları hareketleri o anda anlamlandırmaya çalışmıyor. Hareketi algıladıktan sonra kendi hafızası içinde yer alan en uygun hareket ile anlamlandırıp ekrana o görüntüyü aktarıyor. Tabi kide bu işlemi yaptığı süreye de bakarsak aslında oldukça hızlı ve güçlü bir cihazdır. Kinect insanoğlunun yapabileceği pek çok hareketi hafızasında bulunduruyor. Dışarıdaki verilerle hafızasındaki verileri yaklaşık 1 saniye içerisinde anlamlandırıp. Ekrana görüntüyü veriyor.

gelenkerkrankungen

Yani zaten insanın yaklaşık 14 tane eklemyeri var(yaklaşık çünkü ben o kadar sayabildim 🙂 )Yani aslında hareket edebilme kabiliyetimiz sınırlıdır. Kinect bu sınırlı hareketlerimizin neredeyse hepsini biliyor ve kısa sürede anlamlı bir hareket veriyor.

X Box 360 Kinect Resmi Sitesi

Yorumlarınızı Bekliyorum...