Photoshop İle Yüz Montajı

Photoshop, resim ve fotoğraf düzenleme amaçlı kullanılabilecek en harika programlardan sadece biridir. Bu amaçla çok fazla bilgisayar ve internet araçları olsa da Adobe’nin Photoshop’u her zaman başkadır. Photoshop ile uğraşmayan insanlar bu terimi duydukları anda akıllarına ilk olarak yüz montajlama yada diğer bir adıyla fotomontaj gelir. Photoshop’un bu şekilde tanınıyor olunmasının en büyük sebebi kuşkusuz diziler ve filmlerdir 🙂 .

Tabi ki, Fotomontaj yapmak mümkün fakat hayatımızda gördüğümüz diğer pek çok görsel çalışma bu harika program dan çıkmaktadır. Siz ne kadar çok görselliğe önem verip bu işe kendinizi adarsanız  Photoshop o kadar ilginizi çeker ve daha fazlasını öğrenmek istersiniz ve ilk başlarda size hükmeden bu program yavaşça sizin kontrolünüze girer ve harika bir tasarımcı olma yolunda gidersiniz.

Photoshop İle Yüz Değiştirme

Bu yazıda, bir fotoğraf içinden yüz seçerek başka bir resimde ki yüz ile nasıl değiştirilebileceği hakkında bilgi vereceğim. Bu işlem, yüz montajlama olarak tanımlanır. Bu konuyu anlamanız için ilk önce dikkatli bir şekilde aşağıdaki resmi incelemeniz yeterli olacaktır.

Ben bu resimi yaparken çok fazla fotoğraftan yararlanarak arkadaşlarımın ve kendimin yüzlerini aldığım için her bir resimi burada paylaşmadım. Fakat bu işlem oldukça basit aslında ilk başta sahip olmanız gereken tek şey biraz Photoshop hakimiyeti ve değiştirmek istediğiniz yüzler ve ilgili görseller. Sonrasında Lasso Tool ve Magic Wand Tool araçlarının kullanımını gösterdiğim İki Farklı Fotoğrafı Birleştirme adlı yazıma bakmanız. Çünkü bu eski yazıda istenilen bir kısmı resimden kolay bir şekilde nasıl seçileceğini ayrıntısı ile anlattım.

nasaekipo

Sizde seçtiğiniz bir fotoğraf üzerinden istediğiniz kafayı seçin ve orijinal resme yani arka plan resmine Move Tool ile taşıyın. Bu işlemi yaptıktan sonra değiştirmek istediğiniz yüzün üzerine ekleyin. CTRL + T ile resmin boyutunu ayarlayabilirsiniz. Yüz montajı için arka plandaki değiştirilen yüzü silmeniz gerekmez. Hatta Layer etiketi kısmında yer alan Opacity (Saydamlık) seçeneğini düşürerek ten uyumluluğunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca yüz değiştirme işlemlerinde önemli ve kullanılması gereken bir diğer araçta Stamp Tool dur. Kısaca bu araç ile yüzünü değiştirdiğimiz kişinin ten ayarlaması yapılabilir. Bir referans bölge seçilerek onun renkleri getirilen resmin rengi ile değiştirilir. Ayrıca bazı görsellerde yüzü açmak veya koyulaştırmak gerekebilir. Bunun çaresi ise Blur Tool ve Sharpen Tool dur. Blur, resimlerin rengini  koyulaştırır. Sharpen ise resimlerin rengini açmak için kullanılır.

Bu işlemler düzgün bir şekilde uygulanırsa harika işle çıkabilir. Bir erkek olarak Adriana Lima ile birlikte fotoğrafınız olabilir yada bir kız olarak Brad Pitt ile çekilmiş harika bir fotoğrafınız olabilir 🙂 Yada arkadaşlarınıza komik yada sürpriz şakalar hazırlayabilirsiniz. Bu sadece sizin hayal gücünüze ve yeteneklerinize kalmış bir durumdur. Ana resmi seçerken eğer çok fazla montajlanacak yüz varsa benim gibi sizde biraz uzaktan çekilmiş ve kafaların daha küçük olduğu fotoğraflar seçebilirsiniz. Bu sayede montajlama daha kolay olacak ve basit hatalarınız da fark edilmeyecektir.

Ev arkadaşlarımla birlikte Nasaya gittik! Çünkü resimlere hükmede biliyordum. Kendimi ve arkadaşlarımı astronot yaparak.  5 arkadaşım ile birlikte uzay araştırması yapılan Nasa’da fotoğraf çektirdik 🙂 . Ayrıca arkadaşın bıyığa dikkat! Photoshop ile ilkel yoldan bıyık yapmayı da öğrenmek istiyorsanız Brush Tool araçlarını kurcalaya bilirsiniz.  Hayal edin ve sizde yapın.

Yorumlar (2)

  1. Anonymous Ocak 14, 2012
    • GRaFiT Şubat 8, 2012

Yorumlarınızı Bekliyorum...