Photoshop Araçlarını Kullanmayı Öğrenelim…

Photoshop baskı, Web ve mobil görüntüleme amaçlı gelişmiş grafikler oluşturmak için bütünleşik bir araç grubu sunar. Photoshop’taki araçların zenginliği ve araç kapasiteleri neredeyse sınırsızdır. Photoshop ile grafik ve fotoğraf düzenlemelerini yapabilmek için bilinmesi gereken bazı araçlar vardır. Bu araçları kullanmayı öğrendikten sonra istediğiniz çalışmaları özgürce yapabilirsiniz.

Bu yazıda, Photoshop programı içerisinde yer alan araçları tanıtacağım. Bu tanıtımdan sonra ise bu araçları teker teker başka yazılarda anlatacağım. Tüm bu yazıları Photoshop Araçları etiketi ile takip edebilirsiniz.

yak%C4%B1nla%C5%9Ft%C4%B1rmasev 1

Photoshop Araçları (Tool Menu)

Araç kutusu, çalışma alanının en solundaki uzun, ince palete verilen isimdir. Tool menüsü olarak da bilinir. Bu menü yardımıyla seçim araçlarını, boyama ve düzenleme araçlarını, ön plan ve arka plan renk seçimi kutularını ve görüntüleme araçlarını kullanabilirsiniz.

Resim penceresinin sol tarafında tek bir sütun olarak görünen araç çubuğuna dikkat edin.

Araç kutusunun hemen üzerinde yer alan çift ok düğmesine tıklayarak çift sütunlu görünüme geçin. Oka tekrar tıklayarak tek sütunlu araç kutusu görünümüne geçin; bu şekilde ekranınızdaki alanı daha verimli kullanabilirsiniz.

arackutusu

Resim penceresinin altındaki durum çubuğunu inceleyin ve en solda listelenen yüzde oranına dikkat edin. Bu, resmin geçerli büyütme oranını veya yakınlaştırma seviyesini gösterir.

İmleci araç kutusunun üzerine getirin ve aracın adını ve klavye kısayolunu içeren bir ipucu görüntülenene kadar küçük büyüteç simgesinin üzerinde tutun.

Araç kutusundaki Yakınlaştırma aracı düğmesine tıklayarak veya Yakınlaştırma aracının klavye kısayolu olan Z tuşuna basarak Yakınlaştırma aracını seçin.

İmleci resim penceresinin üzerine getirin. Şimdi imlecin, ortasında bir artı işareti (+) bulunan küçük bir büyüteç gibi göründüğüne dikkat edin.

Resim penceresinde herhangi bir yere tıklayın.

Alt tuşuna basın ve büyüteç simgesinin ortasında eksi işaretinin (-) görüntülenmesini sağlayın, ardından resmin içinde herhangi bir yere tıklayın. Sonra da Alt tuşunu bırakın.

Yakınlaştırma aracını kullanarak, resimde yakınlaşmak, uzaklaşmak istediğiniz bölgenin bulunduğu alanı çevreleyen bir dikdörtgen çizin. Resim, dikdörtgenle çevrili alan tüm resim penceresini kaplayacak şekilde büyüyecektir.

ellezoom

Photoshop Araçları ve Kullanımı Hakkında Diğer Tüm Yazılar

Marquee Aracının Kullanımı

Lasso Araçlarının Kullanımı

Hand Tool Aracının Kullanımı

Silgi Aracı (Eraser) Kullanımı

Clone Stamp Aracının Kullanımı

Magıc Wand Aracının Kullanımı

Yorumlarınızı Bekliyorum...