Televizyonun İcadı Gelişimi ve Türkiye’ye Gelişi

İnsanlık tarihinde keşfedilen pek çok cihaz vardır. Fakat bunlardan biri vardır ki keşfedildiği günden beri popülaritesini sürekli artırmayı başarmıştır. Özellikle gazeteden sonra, yayın organları arasında popüler  haline gelmeyi başaran bu icat televizyondan başkası değildir. Görsel yayınların doğuşunu ve gelişimini televizyona borçluyuz.

Peki televizyonun icadını hiç merak ettiniz mi? Yada İlk televizyon ne şartlarda icat edildiğini biliyor musunuz? bu yazıda geçmişten günümüze televizyon hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgiyi  bulabileceğinizi umuyorum. Ayrıca aşağıdaki linklerde yazı başlıklarını takip ederek merak ettiğiniz konuya direk ulaşarak aradığınız bilgiye direk ulaşabilirsiniz.

İlk televizyon ne zaman kim tarafından icat edildi
İlk Televizyon yayını
Elektronik TV’ye Geçiş
İlk televizyonun çalışma prensibi
Televizyonun Türkiye’ye Gelişi
CRT (tüplü) televizyonlar
Plazma Televizyonlar
Led Televizyon
HD yayın
3D yayın

İlk Televizyonu Kim İcat Etti?

lk televizyon 2

Selenyumun elementinin,ışık etkisi ile değişen fotoelektrik özellikleri gösterdiğini keşfeden Amerikalı bilim adamı Carey selenyumun üzerine düşen farklı ışık yoğunlukları ile elde edilen değişken direnç değerlerinden farklı sinyaller elde edilebileceğini ve bu yöntemle dışarıdaki her hangi bir nesnenin görüntüsünü alınabileceğini fikrini ortaya atması ile tartışılmaya başlanmıştır. İlk tv prototipini ise Baird yapmıştır.

Tarihteki ilk olan her icat bir kişinin hayali, çalışması ve inancı ile gerçekleşmiştir. İskoç asıllı mucit John Logie Baird televizyonu hayali doğrultusunda çalışarak ilk televizyon prototipini bir lavabo ve çay tenekesi kullanarak 1926 yılında icat etmeyi başarmıştır. Ayrıca tarihteki ilk görüntü işlemeyi başaran kişi olmayı da başardı. Bu aygıta Televisor adını vererek ilk televizyonun adımlarını atmıştır.

Daha sonra Baird, Televisor’un projeksiyon lambasını daha kaliteli görüntü almak amacı ile bisküvi tenekesiyle kaplar.İlk televizyonun yapımı sırasında bir dikiş iğnesi, karton ve bisküvi kutusu kullanarak yapmıştır. İlk görüntü işleyen mekanizma başarılı bir şekilde ilk denemesinde görüntüyü kaydetmiştir.

Ayrıca, bu dönemlerde Amerika da Charles Francis Jenkins adındaki bilim adamı ilk kablosuz resim iletimi adlı patenti almıştır. Amerika da tv yayını yapmak için şirket kurmuştur.

İlk Televizyon Yayını

Baird, yaptığı mekanizmada tamamen mekaniksel bir yapıdan oluşmaktaydı. Elektronik teknolojisinin gelişmesi ile televizyon tarihi çok ayrı boyutlara ulaşacaktır.

ilk televizyon

Baird, 1928 yılında Kraliyet enstitüsüne tanıtarak buluşunu tanıtma fırsatı bulmuştur. Bu sayede 1926 yılında ilk televizyon yayınını gerçekleştirmiştir. İlk televizyon tanıtımından sonra o dönemde pek fazla ilgi duyulmamıştır. Bunun sebebi ise o dönemde çok rağbette olan radio etkili olmuştur. Fakat 1929 yılında gazete ve radio alanında önemli bir konumda olan BBC şirketinin desteği ile ilk tv istasyonu kurulur.

İlk başlarda bölgesel yayın yapan Baird daha sonrasında Amerika ve İngiltere’de de yayın yapmaya başlayarak televizyonunu popüler yapma başarısını göstermiş olur.

Elektronik TV’ye geçiş

İlk televizyonun mekaniksel bir yapıdan oluştuğundan yukarıda bahsetmiştik. Bu durumun bazı dezavantajları vardı. Hem maliyet artıyor. Hem de cihazlar çok kabaydı. Bundan dolayı geniş kitlelere yayılması zorlaşıyordu. Elektronik televizyon sistemine geçişi başaran kişi Amerikalı genç bir mucit olacaktır.

Philo Taylor Farnsworth küçük yaştan beri elektroniğe merak sarmıştır. Elektronik cihazlarla olan haşır neşirliği ona dünya tarihinde önemli bir yer kazanmasını sağlamıştır.

Farnsworth, o dönemde rağbette olan televizyonun çok fazla mekaniksel olduğunu düşünüyordu. Onun hayalinde ise Image Dissector adını verdiği buluşu ile görüntüyü yansıtmak vardı. 1926 yılında bu tüplü sistemden ilk görüntüyü almayı başardı. Fakat içerisinde hala önemli mekaniksel yapılar vardı. 1930 yılında tamamen mekanik yapıdan arındırılmış Image Dissector adlı gözü yapmayı başarmış ve patentini almıştır. İcat ettiği bu göz elektromanyetik yapısı sayesinde görüntüyü ekrana vermekteydi.

Patent işlemlerinden sonra İngiltere’ye giderek Baird’in şirketi ile anlaşarak BBC televizyonun tüm alt yapısı Image Dissector sistemi ile değiştirilmiştir. 21 yaşındaki genç mucidin bu başarısı ilk tüplü televizyonun temelini atmıştır.

Televizyonun Çalışma Prensibi

CRT, Catot Ray Tube kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Kısacası tüplü televizyondaki bir huni yapıda bulunan elektron demetleri elektron tabancası ile ısıtılarak ekrandaki fosfor tabana yansıtılır. Işın demeti bu işlem sırasında katot (+) olarak gönderilir ve ekrana yansıdığında anot (-) olarak yansır. Bu sistem aynı akımın pozitiften negatife akması gibi işler ve elektron demetleri bu şekilde ekrana çarparak yansımaktaydı.

Elbette, elektronları bir cam ekrana karşı ateş etmek görüntü oluşturmaz. Görüntünün gerçekleşmesi için, televizyon ekranının iç kısmı fosforla kaplanır.

Elektronların atışını kontrol etmek için, CRT’ler iki direksiyon bobini kullanır. Her iki direksiyon bobini de mıknatısların gücünü kullanarak elektron ışını ekrandaki istenilen yere itiyor. İlk bobin sola veya sağa iter diğer direksiyon bobini elektronları yukarı veya aşağı doğru iter. Elektronların ekrana çarpması ile ilk resim ekranı boyar ve sırası ile bütün resimler çarparak televizyona hareketli görüntü yansımış olur.

Tüplü (CRT) Televizyon İcadı

Image Dissector adlı elektromanyetik yapıdaki ilk televizyondan sonra televizyonu iyileştirme çalışmalarına devam edilmiştir. Televizyon görüntüsünün o dönemde siyah beyaz olması en önemli eksikliklerden biriydi. Eski televizyonların üzerinde RGB yazardı. Bu renkli televizyon olduğunu göstermekteydi.

Televizyonlar 3 temel rengi esas alarak renkli görüntü alınmaktadır. Bunlar Kırmızı, yeşil ve mavidir. Doğadaki tüm renkler bu üç rengin karışımından olmaktadır. Televizyonun ekranındaki fosfor tabaka piksel tabanlıdır. Işın demeti delikli bir gölge tabakasından bölünerek piksellere yansıtması gereken renkler gönderilir. Her piksel de kendi içinde 3 alt pikselden oluşur ve bu alt piksellere oluşturması gereken renk için üç temel rengin tonlarını gönderir. Eğer bu ışınlar yüzde yüzlük değerlerle gelirse bu piksel beyaz hiç renk gelmezse bu piksel siyah olarak yansır. Pikseller küçük fotosel tüplerden oluşmaktaydı.

Renkli tv’nin ilk çıktığı zamanlarda siyah beyaz televizyona sahip kişilere görüntünün doğru ve anlaşılır şekilde yansıması için o dönemde sistemler geliştirilmiştir.

LCD (Liquid Crystal Display) Televizyon

Aslında çalışma mantığı RGB televizyonlarından bir farkı yoktur. Sadece fotosel tüpler değil ayrıca ekran renginin kalitesini artırmak için sıvı kristal yapıya sahip ekran yapısı sayesinde ışığın yatay ve dikey olarak yayılarak ekrana düşen ışık miktarını ayarlayarak ekrana rengi yansıtır.

LCD tv panelleri elektrik tüketim miktarı olarak RGB panellere göre çok tasarrufludur. Ayrıca kontrast olarak daha iyi özelliklere sahip olduğu için RGB ekranlardan daha keskin görüntü kalitesi verir.

LCD televizyonlar, tüplü ekranlar gibi her açıdan aynı görüntü kalitesi veremediği için izleyici keyfi için sıkıntı verebilmektedir.

Plazma Televizyon

Çalışma açısından RGB ve LCD televizyon ile hiç bir farkı yoktur. Sadece görüntüyü yansıtan piksel hücrenin yapı farkı vardır. Plazma pikseli iyonize yüklü gaz hücrelerinden oluşur. Ayrıca bu piksel hücreleri görüntüyü bir başka mekanizmadan yansıtmak yerine direk kendi üzerinden yansıtır. Bu işlem sayesinde diğer televizyonlara nazaran daha akıcı görüntü elde edilir.

Led TV Nedir?

Led tv aslında bir LCD ekrana sahip televizyondur. LCD televizyonlar flüoresan ile arkaplan aydınlatması yapılır. Led tv de ise arkaplan aydınlatması Led teknolojisi kullanılarak yapılmaktadır. Flüoresan yerine led kullanılması hem enerji tasarrufu sağlar hem de kontrast kalitesinin artmasını sağlar.

Led tv, AB ülkelerinde plazma tvnin yasaklanması sonucu ortaya çıkmıştır.

HD Kaliteli TV

High Definition kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçe kelime karşılığı Yüksek Tanımlı yani daha kaliteli ve yüksek çözünürlüğe sahip görüntü ve yüksek netlik anlamlarına gelmektedir.

Açıkçası HD televizyon sinema salonu kalitesinde görüntü diyebiliriz. Televizyon ekranı piksellerden oluştuğunu yukarıda açıklamıştım. Standart televizyonlar 525 hattan oluşur. Fakat HD televizyonlar 720, 1080 ve daha üstü piksel hattından oluşur ve buda insan gözüne daha kaliteli görüntü sunar.

3D Televizyon

3D TV aldığınızda uydu, kablo tv, anten gibi bir alıcı ile görüntüyü TV’ye aktardığınızda yayını 2D izlersiniz. 3D televizyonların kumandalarında bir 3D tuşu vardır bu düğmeye basarak 3D görüntüye geçebilirsiniz. Fakat 3D TV televizyonunuzda üç boyutlu film izleyebilmek için 3D Bluray oynatıcı da satın almalısınız. Ayrıca 3D TV’ye uyumlu yayın yapan kanallarda 3D kalitede görüntü alabilirsiniz.

3D TV demek 3 boyutlu görüntü oynatabilen televizyon anlamına gelmektedir. Bu yüzden televizyonunuzda 3D yayına sahip olmayan bir görüntüyü izleyebilirsiniz. Zaten bu televizyonlarda birer LCD yada Plazma TV dir. Fakat 3D görüntüyü de işleyebilirler. Bir de 3D görüntülü bir yayını izleyebilmek için 3D gözlük takmak gerekir.

Televizyonun Türkiye’ye Gelişi

Televizyon Türkiye’ye ilk olarak İstanbul Teknik Üniversitesine bilimsel araştırma amaçlı gelmiştir. Çünkü dünya üzerinde ilgi görülen bir cihaz olmaya başlayan televizyonun ileri de Türkiye’ye de geleceği kuşkusuzdu. Bundan dolayı ülkemizde televizyona karşı teknik bilgisi olan kişileri yetiştirmek amaçlı ilk stüdyo ve TV atölyesi kurulmuştur.

TV ekipmanları daha önce gelmiş olsa da çalıştırılıp yayına başlanması zaman almış ve Türkiye’de ilk televizyon yayını 1952 yılını bulduğu bilinmektedir. Çünkü o dönemde bu TV atölyesinde bulunan akademisyenler bu tarihi ifade etmektedir. Hatta dönemin İstanbul halkı İTÜ TV diye hitap etmekteydi. Bilimsel şartlarda o dönemin ülkemizdeki ekonomik sıkıntılarını da düşünürsek ne zorluklarla yayınların hazırlandığı ortadadır.

İTÜ TV yaklaşık 20 yıl İstanbul halkına yayın yaptığı gibi televizyonun Türkiye’ye girmesine öncülük etmiş ve televizyonculuk noktasında teknik ekipmanların ve ekibin geliştirilmesini sağlamıştır.

TRT’nin Kuruluşu ve Yayına Başlaması

TRT, TBMM kararı ile devlet adına radyo ve televizyon yayınları gerçekleştirmek adına özel bir yasa ile 1964 yılında kurulmuştur. Bu dönemde Almanya dan televizyon için yardım istenmiş ve bu girişimlerin sonucunda bazı radyo çalışanları eğitim amaçlı bu ülkeye gönderilmiş ve bu ülkeden gerekli cihazlar alınmıştır. Bundan dolayı o dönemde bir çok Avrupa ülkesinde PAL uyumlu frekans yayınları yapıldığı için ülkemizde PAL sistemine uygun televizyon yayıncılığı başlamıştır.

Türkiye’nin ilk deneme televizyon yayını Ankara’da Mithatpaşa Stüdyosunda 31 Ocak 1968’de  Mahmut Tali Öngören’in açılış konuşmasıyla başladı. Haftada 3 gün, üçer saat olarak başlayan deneme yayınları 1 yıl sonra haftada 4 güne çıktı.

Son olarak, Kim bilebilirdi ki bir adamın hayali tüm insanlığın vazgeçemediği bir uğraş olacağını. Her geçen gün gelişen televizyonların hızına yetişebilmek kolay gözükmese de en iyi yayına ulaşmak için uğraşıyoruz. Yazı hakkında görüşlerinizi, eksiklerini yada televizyon ile ilgili bizimle paylaşmak istediğiniz varsa yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (6)

  1. samet Ocak 9, 2018
    • Sadık Bozkurt Ocak 10, 2018
  2. Recep Ekim 19, 2018
  3. Cevat Haziran 7, 2019
  4. Merve Akın Eylül 19, 2019
  5. Samet Mayıs 17, 2020

Yorumlarınızı Bekliyorum...