Bilgisayarın İcadı Ve Tarihi Gelişim Süreci

Bilgisayar, biz günümüzün insanı hayatı için vazgeçilemez ürünlerden biridir. Bundan dolayı pek çok insan bilgisayar tarihi hakkında bilgi edinmek istemektedir. Bu sebeptendir ki ilk bilgisayarın icadı ve bilgisayarın icadından sonra bilgisayarların tarihi gelişimi hakkında bir yazı hazırlamak istedim.

ilk olarak bilgisayarı kim icat etti sorusunun cevabını bulmaya çalışalım.

Halk arasında genel olarak ilk bilgisayar abaküs kabul edilir. Yine halk içinde ilk bilgisayarı abaküs değilde hesap makinesi kabul edenlerde vardır. Nitekim Blaise Pascal’ın muhasebeci olan babasına yardım amaçlı icat ettiği makine ilk hesap makinesi örneği olarak gösterilebilir.

Bilim dünyasında ise bu her iki aletinde ilk bilgisayar dan uzak olduğu düşünülmekte ve ancak ilk bilgisayarın atası olarak kabul edilmektedir.

İlk bilgisayarın temelini ise fark makinesi oluşturmaktadır. Babbage adlı bilim adamı İngiliz devletinin parasal desteği ile yapmıştır. Bu makine mantıksal işlem birimi, veri depolama birimi, giriş çıkış üniteleri kullanmayı planlıyordu. Bu makine buhar gücü kullanarak otomatik olarak çalıştırılacak ve diğer hesap yapan makinelerden daha fazla fonksiyona sahip olacaktı. Bu özellikleri ile fark makinesi birebir günümüz bilgisayar fonksiyonlarına benzemektedir. Güçlü bir hesap makinesi olduğu gibi basit bir bilgisayar gibidir.

Modern bilgisayar mimarisinin başlangıcı ise kuşkusuz matematikçi  George Boole’nin bulup kendi adını verdiği boole cebir sistemi ile başlamaktadır. Bu sistem 0 ve 1 den oluşan oluşmaktaydı ve günümüz bilgisayar endüstrisinin ana yapısını oluşturmaktadır.

Bilgisayar endüstrisinin oluşmasını sağlayan olay ise 1890’da Amerika nüfus sayımında kullanılan Mark-1 adlı cihazdır. Bu cihaz kartları delerek bilgileri işleyebiliyor. Delikli kartları tekrar okuyabiliyor ve tekrar kullanabiliyordu. Bu cihaz sayesinde seçim sonuçları değişik parametreye göre düzenlenip incelenebildiği gibi sayımı sonuçlandırma işlemini dörtte bir oranında düşürmüştü.

Mark 1 yarı otomatiktir yani insan kontrolüne ihtiyaç duyan devasa mekanik makineydi. Ayrıca Mark-1 elektronik bir cihaz olmamasına rağmen insan müdahalesi olmadan bilgileri işleyen ilk makine oldu. Mark-1 saniyede 5 işlem yapabiliyordu. 18 m uzunluğunda ve 2,5 m yüksekliğinde idi.

Mark 1 cihazın sahibi Amerikalı istatistikçi Herman Hollerith bu süreçten sonra Tabulating Machine Company adı şirketi kurarak üretimine devam etmiş ve daha sonra başka bir şirketle birleşerek IBM adını almıştır. Dolayısıyla ilk bilgisayar ne zaman kim tarafından icat edildi sorusuna 1890 yılında  Herman Hollerith tarafından icat edilmiştir diyebiliriz.

Fahat günümüzdeki bilgisayarların temelini oluşturan ilk elektronik bilgisayar 1945 tarihinde Amerika’da yapılmıştır. 2. dünya savaşında füzelerin atış koordinatlarının hesaplanması için geliştirilen cihazın adı ise ENIAC olarak tarihe geçmiştir. Bu cihaz bilgisayarın temelini oluşturduğu gibi bilgisayarların zaman içindeki gelişimini  ilerleyen yıllarda daha da önemli seviyelere ulaşmasını sağlayacaktır. Özellikle transistör ile entegre bellekler oluşturulması ile bilgisayar çağı başlayacaktır.

Bilgisayarın Atası ve İlk Bilgisayar

ENIAC, gelişmiş bilgisayar teknolojisinin ilk yansıması olarak tarihe geçmiştir. ENIAC ( Electronic Numerical Integrator And Computer ) açılımının kısaltılmışıdır. Türkçe olarak ise elektronik sayısal entegreli hesaplayıcı olarak bilinmektedir. İlk bilgisayar, yaklaşık 27  ton ağırlığın da ve 167 metrekare genişliğine sahip devasa bir makinedir. ENIAC, maliyeti 500.000 dolar olarak bilinmekte ve 150 Kilowatt enerji tüketmekteydi. Tüm bunlara rağmen ilk bilgisayar eşitlikleri karşılaştırabilme, dört işlemi çözme ve kare kök hesaplaması yapabilmekteydi. Bu tür sayısal ve mantıksal işlemleri yapabildiği için ilk bilgisayar unvanını kazanmıştır. İlk bilgisayarın nasıl olduğunu merak edenler aşağıda ilk bilgisayara ait videoya bakabilirler.

ENIAC’ın Hesaplama Kapasitesi ve Programlanması

2. dünya savaşında atılan bir füzenin hesaplanması el ile yaklaşık 20 saat gibi bir süreyi almaktaydı. ENIAC ise bu işlemi 15 saniye gibi kısa bir süreye düşürmüştü. Tüm bu işlemler binlerce röle,kristal diyot, rezistans ve kapasitör yardımıyla yapılmaktaydı. İlk bilgisayar saniyede 385 çarpma işlemi veya 38 bölme yada kare kök işlemi yapabiliyordu. Hafızasında ise 200 sayıyı saklayabiliyordu.

6 bayan operatör ile kontrol ediliyor ve programlanma işlemi elle kontrol edilen anahtarlar ve kablolardan oluşmaktaydı.

ENIAC, 1947 yılında tam anlamda çalışmaya başlamış ve 2. dünya savaşının son bulmasından dolayı bilimsel araştırmalar ve endüstriyel çalışmalar için kullanılmış ve 1955 tarihinde yerine daha az enerji tüketen cihazlar yapıldığından fişi çekilerek emekliye ayrılmıştır. Şuan Amerikan Ulusal Müzesinde sergilenmektedir.

ENIAC’tan sonra buna benzer pek çok cihaz üretilmiş olmasına rağmen bunlar sadece ilk bilgisayarın hızlanmasına ve daha az enerji maliyetine çözüm üretebilmişlerdir. Bundan dolayı ilk bilgisayar kategorisinde yer alan UNIVAC, EDVAC gibi cihazlardan ayrıntısı ile bahsetmiyorum. Fakat UNIVAC. ticari amaçlı üretilen ilk bilgisayardır.

İlk Kişisel Bilgisayarlar

ENIAC, her ne kadar ilk bilgisayar olarak biliniyor olsa da sadece sayısal mantıkla hesaplama yapabilen büyük hacimli bir hesap makinesidir. İlk kişisel bilgisayar olarak Altair 8800 gösterilmesine rağmen bu bilgisayar ekrana ve klavyeye sahip değildir. Bundan dolayı gerçek anlamda ilk bilgisayar IBM PC olarak gösterilmesi daha uygun olacaktır.

İlk Kişisel Bilgisayar – IBM PC

ibm pc

İlk kişisel bilgisayar ise en azından bir ekrana sahip olabilmeli ve daha gelişmiş depolama birimlerine sahip olabilmelidir. Bu özellikler ise ancak 1947 yıllarında transistör’ün keşfi ile mümkün olacaktır. Transistörler entegre haline getirilerek üretilmeye başlanması ile ilk denetleyiciler sonrasında ise ilk işlemci üretilmiştir. İlk işlemciden sonra ise bilgisayar boyutu gittikçe küçülmüştür. İlk işlemcili bilgisayarda Intel 8086 mimarisi kullanıldı. Bu amaçla tarihin ilk kişisel bilgisayarı için en büyük çalışma IBM firması tarafından yapıldı ve Tarih de ilk kişisel bilgisayar IBM PC olmuştur. Bu bilgisayarda ilk olarak Floppy disket sürücü (yani disket sürücü) ile veri saklandı.  Sonrasında IBM bu PC’ye sabit disk ekledi. IBM kısa süre içerisinde pek çok model çıkarmıştır. IBM’in bir diğer özelliği ise ilk DOS sistemli işletim sisteminin kullanılmasıdır. IBM, ilk kişisel bilgisayarını ürettikten sonra bunu çalıştıracak yeni bir sistem arayışına girmiş ve bu amaçla Microsoft ile anlaşarak Windows’un temelini oluşturan ilk DOS sistemi pek çok hata ile üretilmiş ve sonrasında geliştirilerek kişisel bilgisayarlarda ki yerini almıştır. IBM PC 16 haziran ile 3o. yılını tamamlamıştır.

Garajdan Çıkan Kişisel Bilgisayar Apple II

İki üniversite öğrencisi olan Steve Jobs ve Steve Wozniak ilk kişisel bilgisayar kategorisinde tarihe geçecek ilk bilgisayarlarını Jobs’ın ailesinin evlerindeki garaj da üreterek piyasaya sürerler. Apple II, 1977 yılında ilk olarak piyasaya sürülmüş olmasına rağmen 1993 yılına kadar geliştirilerek birden fazla model sunularak uzun süre satılmıştır. Apple II, II+, IIe, IIc, IIgs serileri ile piyasaya sürülmüştür. Daha sonra ilk Macintosh üretildikten sonra Apple II üretimi sonlanmıştır. Apple, bu kişisel bilgisayar ile piyasaya girmiş ve Microsoft’tan sonra günümüze kadar bilgisayar teknolojisine öncülük eden bir firma haline gelmiştir. Apple II’nin en ilginç sloganı ise Biz, Adem’den beri en orijinal elmanın kullanımını arıyoruz. olarak bilinen we’re looking for the most original use of an apple since adam dir.

Aşağıda ilk kişisel bilgisayar örneği olan Apple II’nin tüm versiyonlarını görebilirsiniz.

Macintosh Bilgisayarları Kişisel Bilgisayar Olarak Yerini Alıyor

Apple 1984’de, çıkardığı diğer ürünlerini bırakarak ilk fare ve klavyeye sahip ekranlı kişisel bilgisayarı piyasaya sürüyor. Bu bilgisayar Mac OS sistemleri ile entegreli olarak sunulur ve oldukça rağbet görür. Mac olarak da bilinmektedir. Günümüzde Mac Pro, IMac, Macbook serileri ile hala varlığını sürdürmektedir.  Macintosh fare ile piyasaya sunulan ilk bilgisayarlar listesinde yer almayı başarmıştır. Bunun dışında ilk kullanıcı ara yüzüne sahip bilgisayar olarak da bilinmektedir. Yakın bir zaman da üretilen ilk Macintosh bilgisayar ebay ile açık artırmaya çıkarılmıştı. Bu durum ile Türkçe güzel bir yazıyı sizlere sunuyorum. Yorumları ile birlikte harika bir içerik haline gelmiş. İlk Mac açık artırması

TwiggyMac

İlk Taşınabilir Bilgisayarlar

Gelişen teknoloji, bilgisayar teknolojisini her geçen gün daha da küçülttü ve artık taşınabilir bilgisayar üretme vakti gelmişti. Bu fikir ilk başta sadece çocukların basit işlemleri yapabilmesi için Alan Kay tarafından Dynabook adı ile tanıtıldı. Alan Kay, bu fikri 1967 yılında atmıştı ve o zamanın şartlarında ucuz,şarj edilebilir ve kişisel bilgisayar teknolojisine yakın cihaz üretilemediği için 1967’de 2o kg ağırlığında Xerox NoteTaker adı ile ilk prototip taşınabilir bilgisayar üretildi. Tüm bunlara rağmen aslında oldukça yeni bir tarihi vardır. İlk defa 2004 gibi yakın bir tarih de taşınabilir bilgisayar modelleri masaüstü modellerden daha çok satılmıştır. Bu bilgisayarlar laptop (diz üstü) olarak da bilinirler. Notebook serisi ile laptop üretimi bitmiştir.

İlk Taşınabilir Bilgisayar Osborne I Oldu

Tüm bunlara rağmen ticari anlamda ilk taşınabilir bilgisayar ise ancak 1981’de Osborne I adı ile tanıtılacaktı. Osborne I, ilk başta bataryasız olsa da sonraki sürümlerinde yaklaşık 1 saat kapasiteli batarya ile piyasaya sürüldü. Osborne ilk taşınabilir bilgisayar olmasa da o dönem de satışa sunulan ilk Portable bilgisayar olarak tarihe geçti.

Osborne I Özellikleri, yaklaşık 10 Kg ağırlığında ve 500 sayfalık bir kullanım kataloğu ile satılmıştır. Sabit disk yerine iki disket ile kontrol edilmekteydi. seri ve paralel yazıcı portları ve modem portu ile oldukça iyiydi.  64 KB ram ve Intel 8080 işlemcisi vardı.

Apple Powerbook Piyasada

Osborne I ilk satılan taşınabilir bilgisayar olarak tarihe geçerken Apple Powerbook adı ile bugünkü Macbook serilerinin temelini oluşturan ilk taşınabilir bilgisayarını sundu. Bu bilgisayarın en büyük önemi ise günümüz laptop ve notebook tasarımlarının temelini oluşturuyor olmasıdır.

IBM PC Convertible da Piyasada

Bir diğer bilgisayar üreticisi IBM PC Convertible ile ilk taşınabilir bilgisayarlarını piyasaya sürdüler. Compaq taşınabilir bilgisayarlar IBM PC Convertible’ın çekirdeğini oluşturmaktadır.

 ilk-pc-ornekleri-birlikte

Tablet Bilgisayarlar

Günümüzün en popüler bilgisayar modeli olarak karşımıza tablet bilgisayarlar çıkmıştır. İlk olarak 2003-2004 yılları arasında Microsoft tarafından duyuruldu. Hatta Windows Vista ilk olarak tablet uyumlu Windows modeli oldu fakat Vista’nın Masaüstü bilgisayarlarda bile rağbet görmediği düşünüldüğünde başarıya ulaşması oldukça zor bir ürün oldu. Yüksek fiyatı ve beğenilmeyen arayüzü ile Microsoft tabletleri piyasaya sürülmedi.

İlk Tablet Apple’ın IPad’i Oldu

Steve Jobs İlk IPad'i Tanıtırken

Microsoft’un tabletinden sonra herkes tablet bilgisayar için daha beklemek gerektiğini düşünürken Apple, Ipad ile ilk tablet bilgisayarını tanıttı. Ipad, IOS sistemi ile piyasaya sürülen ilk tablet bilgisayar olarak piyasaya sürüldüğün de tarih 27 Ocak 2010’u gösteriyordu.

Sonrasında ise, Samsung, Android işletim sistemi ile ilk tableti Galaxy’i piyasaya sürdü.

Bu yazıda kısaca geçmişten günümüze bilgisayar teknolojisini inceledik. ENIAC ile başlayan bu serüven Ipad ile bugünkü seviyeye gelmiştir. Gelecek günler bakalım bize daha neler gösterecek.

Yorumlar (34)

  1. RAMAZAN KONUK Mart 15, 2017
  2. Ali Melih Nisan 30, 2017
  3. Hayati can üstek Mayıs 15, 2017
  4. tuna Ekim 10, 2018
  5. Eğitimdili Şubat 12, 2019
  6. Bilmem Mayıs 13, 2019
  7. Bay bilgi Ekim 6, 2019
  8. Meryem Ekim 17, 2019

Yorumlarınızı Bekliyorum...