Webit Kongresi Sonrası Aklımda Kalanlar

Hani derler ya “Yediğin içtiğin senin olsun. Gezip gördüğün yerleri anlat.” benim için de webit kongresi öyle oldu diyebilirim. Ana dilin İngilizce olması beni aşırı derece zorlamış olsa da, beklediğimden çok daha fazla eğlendiğim için kongredeki yerimi almamdaki en büyük faktör olan bumerang çalışanlarına teşekkür ederim.

Webit kongresi benim için aynı zamanda geniş kapsamlı İstanbul turu da oldu diyebilirim. Kongre süresi içinde (yani 10-11 Ekim) gezmediğim yer kalmadı. Kabataş, Beşiktaş, Eminönü, Karaköy, Taksim ve Askeri müze gezdiğim yerler arasında idi. Hatta askeri müzede ordunun mehteran takımını da izleme fırsatı buldum.
Yaptığım etkinliklerden de biraz bahsettikten sonra asıl konumuz olan webit’e gelelim. Ben Visitor Acsess olarak giriş yaptığımdan dolayı sadece free seminerlere katılabildiğim halde oldukça verimli bir kongre olduğunu düşünüyorum. Tek kelime ile açıklayacak olursam. “Firmalar ve şahıslar için kaçırılmayacak bir fırsattı.” diyebilirim. Aşağıda sizlere Webit kongresi sırasında etkilendiğim ve not aldığım bazı firmalardan ve sunumlardan bahsedeceğim.
Webit Açılış Konuşması
Açılış konuşmasında Webit kongresi kurucusu Plamen Russev konuştu. Konuşması sırasında oldukça samimi söylemlerde bulundu. Hatta İstanbul’a Amerika’da bulunan Silikon Vadisi tarzında bir ar-ge alanı kurulması gerektiğini belirtti.

Daha sonra ise; BTK başkanı Dr. Tayfun Acarer kısa bir konuşma yaparak Türkiye’ye ait bazı telekomünikasyon istatistikleri verdi. Bu istatistiklerden aklımda kalan ise 50 milyonluk internet kullanımına ulaşmış olmamız oldu. Sözlerini ise dünyanın iki büyük iş adamı olan Stevi Jobs’ın “Ben hiçbir zaman insanların ne istediğine bakmadım.” ve Henry Ford’un, “Eğer ben insanların isteklerine göre hareket etmiş olsaydım, şuan daha hızlı giden at arabaları yapmış olurdum” bu sözleri ile bitirdi. ve Bence bu sözler ile Webit’in amacını en iyi şekilde özetlemiş oldu.
Son olarak ise; ulaştırma,denizcilik ve haberleşme bakanı Binari Yıldırım’ın konuşmasını dinledik. Konuşmasında yine bilişim sektörüne olan hayranlığını kendi sözleri ile anlattı. İlginç olanı ise Webit salonunu çarşamba pazarına benzetmiş olmasıydı. Binari Yıldırım, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen Webit kongresinin bir tesadüf olmadığını ve Türkiye’nin teknoloji alanında gelişmiş ülkeleri yakalayacağını söyleyerek sözlerini bitirdi.

Webit Workshop Gezim
Tabi ki firmaların ürünlerini tanıttığı platformları gezmeyi de ihmal etmedim. Fakat birebir İngilizce konuşmada sıkıntı yaşadığım için çokta iyi anlaşamadık. Bu kısımda sizlere benim ilgimi çeken firmaları ve ürünlerini anlatacağım.

Bumads
Kongrede en dikkat çekici platformlardan biriydi. Zaten üyesi olduğum Bumerang Network aracılığı ile kendilerini az çok tanıdığım çalışanları ile de tanışma fırsatı buldum. Sohbet ettim. Burada Sosyal içerikli bir de fal vardı. Sosyal olan kazansın diyerek fala da katıldım. Falın sonunda hediye çekilişine katılmaya hak kazandım. Çekilişin sonucunda bir şey kazanamasam da önemli olan katılmaktı. :))
Burada ise benim ile ilgilenen ve hatta benim öğrenimime devam ettiğim Süleyman Demirel Üniversitesi mezunu olan Ahmet Erten ile ayak üstü sohbet ettik ve resim çekildik.

Ahmet Erten ve Ben

Sosyotv ve Tvyo
Yeni bir sosyal paylaşım sitesi daha yolda. Sosyotv, foursquare tarzı bir sosyal paylaşım sitesi ama burada gittiğiniz yerler üzerine değilde izlediğiniz tv programları üzerine olacak bir platform.
Tvyo, platformu ile artık tv programlarını izlemek çok kolay olacak. Çünkü Android ve İpad desteği de olmak üzere İnternet aracılığıyla istediğiniz tv programlarını ve sevdiğiniz ünlülerin katıldığı etkinlikleri izleyebileceğiniz ücretsiz bir platform.
Bu iki platform ilk defa Webit Kongresinde tanıtıldı. Şuan yayında değiller ama bize söylediklerine göre Kasım ayında yayına alınacaklar.

Webit Sosyotv ve Tvyo Standı

TicketForEvent
Eğer etkinlikler düzenliyor iseniz bu firma dikkatinizi çekecektir. Ticketforevent ile organizasyonlarınızı online ortama taşıyarak biletlerinizi çağımızın vazgeçilmez aracı olan internet’te satmaya ne dersiniz? Burada sistem hakkında fazla yazı yazmayacağım ama her yönü ile işinizi kolaylaştıracağı kesin. Ayrıntılı bilgi için web sitesine bakabilirsiniz. www.ticketforevent.com

BellaDati
Analiz üzerine çalışmalar yapmak istiyorsanız Belladati ile çalışmalar yapabilirsiniz. Veri analizi, sosyal marketing gibi analiz işlemleri yapmak istiyorsanız BellaDati’ye bir göz atın.

Emarsys
Email marketing (E-pazarlama) üzerine kaliteli bir firma. E-posta, sosyal medya, mobil pazarlama üzerine eBay, Volvo gibi büyük firmalar da dahil olamak üzere pek çok kuruluşa hizmet vermekteler.

3pay Mikro Ödeme
Eğer internet üzerinden satış yapıyorsanız 3pay firması da ilginizi çekecektir.3pay sistemi ile satış yaptığınız sitenize mobil ödeme seçeneğini de ekleyebilirsiniz. Turkcell, Avea ve Vodafone hattı olan tüm müşterileriniz bu şekilde kolay ödeme yapabilir.

Free Seminerler ve Aklımda Kalanlar
Seminerlerde ise firmalar ürünlerini tanıtan sunumlar yaptılar. Bence hepsi çok güzel sunumlar yaptılar. Ama içlerinden biri vardı ki bütün salondaki izleyicileri sunumu ile etkiledi. Program listesinde sunumun ismini gördüğümde zaten merak etmeye başlamıştım. To dance to rock temalı sunumu ile Calin Rotarus satışı ve pazarlamayı ilginç bir sunum ile anlattı.
Benim burada ilgimi çeken diğer sunum ise 2013’ün dijital beklentileri adlı söyleşide Doritos Akademi ile doritosun sosyal medyada ki başarısı idi. Yine burada Turkcell’in insanlar ile yaptığı röportajdı. Bu röportajda insanlara Telefonlarından internet bağlantılarını kesmeleri için para teklif ediyorlardı. Aldıkları yanıt ise özetle şu, Oğlum bak git! :))
Diğer farklı sunum ise Implayr. Kısaca bir futbolcunun yaşam hikayesini konu edinilerek hazırlanmış bir oyun diyebilirim. Bu sunumu farklı kılan özelliği ise bir oyun olmasıydı. Oyun ile pazarlama ne alaka diye düşünürken bu sunum ile oyunun aslında ürün tanıtımı ile entegre edilmiş olduğunu öğrendim. Bu konu hakkında kısa kesiyorum eğer bu oyunu oynamak isterseniz. İşte link: Im Playr Oyna .

Webit Kongresi benim açımdan oldukça verimli geçti. Firmalar içinde oldukça verimli geçtiğini düşünmekteyim. Oldukça güzel anlaşmalar olduğunu düşünmekteyim. Lütfi Kırdar kongre merkezinden ayrılırken keşke silver veya gold pass olarak gelseydim dedim.
Eğer kongre sırasında çektiğim diğer fotoğrafları görmek isterseniz Facebook sayfasından bakabilirsiniz.
İşte Webit Congress 2012 İstanbul Resim Albümü. Albüme Gitmek için Tıkla.

Yorumlarınızı Bekliyorum...