Photoshop ile Resim ve Fotoğraflarınızı Düzenleyin

Bu yazıda Adobe Photoshop programı kullanımı hakkında bazı bilgiler vereceğim. Yazıda kısaca şu konulara değineceğim.
İlk olarak Adobe Photoshop nedir? sorusuna cevap vereceğim. Daha sonra ise photoshop çalışma ekranını tanıtacağım. Ardından ise, Adobe Photoshop ile ne tür uygulamalar yapılabileceği hakkında bilgiler vereceğim. Son olarak ise kısaca Adobe Bridge ‘yi tanıtacağım.

Adobe Photoshop Nedir ?

Photoshop, grafikleri, resimleri ve fotoğrafları şekillendire bileceğimiz bir resim düzenleme editörüdür. En basit anlamda photoshop, dijital ortamdaki herhangi bir sabit görüntüyle ilgili renk ayarlarını yapabileceğiniz veya görüntüyü düzenleyebileceğimiz dünyanın en popüler grafik tabanlı programıdır. Photoshop programı pixel (piksel) tabanlı bir grafik işlem aracıdır. Bundan dolayı Photoshop ile sadece piksel tabanlı çalışmalar yapılabilmektedir. Grafik tasarımında diğer bir grafik tabanı olan vektörel çizimleri photoshop ile yapmak mümkün değildir.
Photoshop, elinizdeki fotografik metayla ilgili satürasyon, kontrast, ışık gibi görüntüdeki renklerin tüm özellikleri ile ilgili değişiklikler yapabilme imkanı sağlamaktadır. Bu üstün özellikleri sayesinde resim düzenleme ve grafik tasarımı alanında Adobe Photoshop bir standart haline gelmiştir. Basım yayın organları başta olmak üzere renk ve resimlerle uğraşan her alandaki kuruluş için Photoshop, resim düzenleme programları isimleri içinde en sık kullanılanı ve en kaliteli olan araçtır.

Adobe Photoshop CS serileri, dijital görüntüleme konusunda bir standarttır ve yeni bir güç, hassasiyet ve kontrol seviyesiyle birlikte heyecan verici yeni özellikler ve yepyeni gelişmeler sunmaktadır. Şuan en son sürümü olan CS6 piyasada bulunmaktadır. Ayrıca Adobe, Photoshop CS2 ile birlikte görsel bir dosya gezgini olan Adobe Bridge’yi de sundu. Adobe Biridge ile resimleriniz arasında rahat bir şekilde gezerken ayrıca günlük veriminizi artıracak ve yaratıcılığınıza da katkıda bulunacağı kesin. Photoshop CS serileri ile dijital resim düzenleme alanının sınırlarını zorlamaktan çekinmeyin ve Adobe Photoshop’un sürekli gelişen versiyonları ile hayallerinizi eskisinden çok daha kolay bir şekilde birer tasarıma dönüştürmeniz sandığınızdan çok daha kolay. 

Ayrıca resimlerinizi sadece bilgisayarınızdan düzenlemek zorunda da değilsiniz. Gelişen teknolojiyi yakından takip eden bilişim devi Adobe bizlere online fotoğraf ve resim düzenleme yapabilmemiz için photoshop.com ile internetten Photoshop programına benzer bir online resim editörü de sunmakta. İnternetten fotoğraflarımızı düzenlemek için geliştirilen bu sistemi kullanmak oldukça basit ve kurulan bu online editör sayesinde gerçekten de internet ile profesyonel resim düzenlemek mümkün hale getirilmiş. Bu online resim editörünü taşınabilir cihazlar olan telefon,tablet,netbook gibi sistemler için geliştirilmiş olmasına rağmen normal bir bilgisayarda kullanmakta mümkün. Bu sistemin nasıl çalıştığını merak edenlere daha önceden yayınladığım aşağıdaki iki yazımı okumalarını tavsiye ederim. Bu iki yazıyı okuduktan sonra çok kolay şekilde photoshop programını internetten kullanabilirsiniz.
Online Resim Düzenleme 1 ve Online Resim Düzenleme 2

Neden sizde Adobe firmasının sunduğu Photoshop programı ile fotoğraf ve resimlerinizi daha kaliteli hale getirmeyi denemiyorsunuz.

Adobe Photoshop İle Çalışmaya Başlamak

Şimdi ise Adobe Photoshop programını açalım ve programı daha da yakından tanımaya başlayalım.
Adobe Photoshop çalışma alanı, ekranın üzerindeki komut menüleri ve resminizi düzenlemek ve öğeler eklemek için çeşitli araç ve paletleri içerir. Ayrıca eklenti modülleri (plug-in modules) olarak bilinen üçüncü parti yazılım uygulamalarını yükleyerek, bu menülere yeni komutlar ve filtreler de eklemek mümkündür.

photoshop ekrani
Adobe Photoshop Çalışma Ekranı

Photoshop’ta, bitmap haline getirilmiş, dijital resimlerle (yani piksel adı verilen bir dizi küçük kareye veya resim öğesine dönüştürülmüş sürekli tonlu resimler) çalışırsınız. Ayrıca Photoshop’ta büyütüldüklerinde netliğini kaybetmeyen düzgün çizgilerden oluşan çizimler olan vektör tabanlı grafiklerle de kısmen çalışmak mümkündür. Photoshop içinde orijinal çizim çalışmaları oluşturabilir veya birçok kaynaktan bu programlara resimler ithal edebilirsiniz. Photoshop ile aşağıda belirtilmiş olan dijital kaynaklardan resim veya fotoğraf alarak düzenleme yapabilir veya grafik çalışmaları hazırlayabilirsiniz. Bir dijital fotoğraf makinesinden alınan fotoğraflar. Dijital resimler içeren ticari CD’ler. Fotoğrafların, asetatların, negatiflerin, grafiklerin veya diğer belgelerin taranmış görüntüleri. Video kaydı yaparken yakalanan resimler. Çizim programlarında oluşturulan çizim çalışmaları. Photoshop’un varsayılan çalışma alanı, ekranın üst kısmında bulunan bir menü çubuğu, menü çubuğu altındaki araç seçenekleri çubuğu, sol taraftaki araç kutusu, paletler (panel olarak da adlandırılır) ve ayrı ayrı açılan bir veya daha fazla resim penceresinden ibarettir. Bu arabirim, Adobe Illustrator®, Adobe InDesign® ve Flash®’ta gördüğünüz arabirimin aynısıdır, dolayısıyla bir uygulamadaki araçların ve paletlerin nasıl kullanıldığını öğrendiğinizde bunları diğer uygulamalarda kullanabilirsiniz. Dosya Aç komutunu seçin ve makinanızda bulunan bir resim seçin Aç (Aç) düğmesine tıklayın. Yeni çalışma sayfası açılmış olacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken tasarım işlemine başlamak zaten en zor olan kısımda tasarım kısmıdır. Hayal gücünüzü zorlayarak tasarımlar yapmak ise tamamen sizin elinizde. Güzel çalışmalar yapabilmek için photoshop ile sürekli çalışarak zamanla daha güzel tasarımları kolayca yapabilecek seviyeye geleceğinize kuşkunuz olmasın. (Çünkü sürekli photoshop ile sürekli çalışmalar yaparak kendini geliştirmeyi başaranlardan biride benim :)) )

Son olarak ise Adobe Bridge programını sizlere kısaca anlatacağım. Bu program Photoshop kullanıcıları tarafından çok bilinmese de tasarımcıların işini oldukça kolaylaştıran bir ara yüzdür.

Adobe serisinin CS2 sürümü ile gelmiştir. Filtreleme, resimler arası geçişleri yapabilir ve en önemli özelliği dosyaları açmaya gerek duymadan dosyanın içeriğini göstermekte kullanılmasıdır.Tasarımcılar için ise Adobe ürünleri arasında köprü görevi görerek hızlı bir şekilde çalışmalar yapılabilmesini sağlar. Adobe Bridge ile ilgili yazdığım yazıyı okuyarak bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirseniz.
İlgili Yazım

Bir Cevap

  1. Seda Ocak 29, 2013

Yorumlarınızı Bekliyorum...